Haber

FBI’ın Kovid-19’un laboratuvardan “yanlışlıkla çıktığı” iddiasına Çin’den tepki

Çin, ABD Federal Soruşturma Dairesi (FBI) Başkanı Christopher Wray’in Kovid-19 virüsünün “büyük ihtimalle” Çin’deki bir laboratuvardan yanlışlıkla sızdığı tezine odaklandıkları yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin’in virüsün kaynağının araştırılmasına yönelik siyasi manipülasyona karşı olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) uzman heyetin, Kovid-19 salgınında ilk olayların gözlemlendiği Çin’in Wuhan kentinde incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Sözcü Mao, heyetin hazırladığı raporda virüsün çıkma olasılığının yüksek olduğunu vurguladı. laboratuvardan ayrılma oranı düşüktür.

Virüsün menşei ile ilgili araştırmaların bilim adamları tarafından yapılması gerektiğine dikkati çeken Mao, “Bilimsel bir konuyu araştırma görevinin istihbarat teşkilatlarına verilmesi konunun siyasallaştırıldığını açıkça gösteriyor. ABD istihbarat teşkilatlarının uydurduğu haberlere bakıldığında geçmişte uydurulmuş, vardıkları sonuçların güvenilirliği neredeyse yok denecek kadar azdır.” söz konusu.

Mao, ABD’yi bilime ve gerçeklere saygı duymaya ve istihbarat teşkilatlarının inisiyatifiyle köken araştırmalarına son vermeye davet ederek, “ABD, laboratuvar sızıntısı gibi teorileri tekrarlayarak Çin’i karalayamayacak, kendi itibarına zarar verir.” ifadeleri kullandı.

DSÖ heyeti Wuhan’daki laboratuvarı ziyaret etti

Çin, Kovid-19 salgınının başlangıcında virüsün kaynağına yönelik soruşturma taleplerini reddederken, uluslararası baskının artmasıyla Wuhan’da soruşturma yapılmasına izin verdi.

DSÖ, Ocak 2021’de Wuhan şehrine uluslararası bir uzman heyeti gönderdi.

29 Ocak’ta başlayan saha çalışmalarında heyet, ilk vakaların görüldüğü Wuhan Deniz Ürünleri Pazarı ile virüsün yayıldığına dair tezlerin ileri sürüldüğü Wuhan Viroloji Enstitüsü Laboratuvarında incelemelerde bulundu. bir kaza sonucu.

İnceleme sürecinde heyetin bazı üyeleri, Çinli yetkililerin salgının başlangıcındaki ilk vakalara ilişkin kendi özetlerini ve veri analizlerini paylaştığından şikayet etti, ancak ham bilgi vermeyi reddetti.

Çinli yetkililer, virüsün laboratuvardan sızdığı iddialarını reddederken, Kovid-19’un başka bir ülkede ortaya çıktığı, ABD’deki bir biyolojik silah laboratuvarında üretildiği gibi kanıtlanamayan karşı argümanlar öne sürdü.

habertavas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu