Haber

Gayrimenkul Satış Uygulaması Noterlerde Başlıyor

Edirne 2. Noter Ufuk Erdoğan, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren başlayacak olan noterlerde gayrimenkul satışı uygulamasına ilişkin olarak, “Yasal düzenleme çerçevesinde kişiler taşınmaz satış işlemleri için tapu müdürlüklerine başvurabilecektir. gayrimenkul satış işlemlerinin yanı sıra Türkiye Noterler Birliği sistemi üzerinden e-devlete girerek gayrimenkul satış başvurularını diledikleri noteri seçerek gerçekleştirebilirler.” söz konusu.

Edirne 2. Noter Ufuk Erdoğan Sabuncuoğlu, bugün yaptığı açıklamada, noterlerin gayrimenkul satabileceği alt yapı çalışmalarının 1 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla devam ettiğini söyledi. Sabuncuoğlu, gayrimenkulü satacak kişinin başvuru yapabileceğini belirtti. Türkiye Noterler Birliği sistemi üzerinden e-devlet sistemine girerek satış yapabilirsiniz.

“TEKRAR TAAHHÜT ÜCRETİNİN TOPLANMASI MESELESİ”

Sabuncuoğlu şunları söyledi:

“Yasal düzenleme çerçevesinde kişiler gayrimenkul satış işlemleri için tapu müdürlüklerine başvurabilecekleri gibi Türkiye Noterler Birliği aracılığıyla da e-devlet sistemine girerek gayrimenkul satış başvurularını yapabilecekler. tapu harcı tekrar tahsil edilir.”Satış işlemi ile ilgili olarak herhangi bir damga vergisi ve kağıt ücreti alınmayacaktır. Noter bu satış işlemini bizzat yürütecektir. Miras belgesini sadece noterler imzalar. Meslektaşlarımızın yetkisi yoktur. Bu taşınmaz satış sözleşmelerini de noterler aracılığıyla yapacağız.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

gomec-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu