Ekonomi

Telegram’da TON tabanlı ekonomi dönemi

TON Vakfı yatırım direktörü Justin Hyun’a göre Toncoin (TON) tabanlı ekonomi, mesajlaşma uygulaması Telegram’da kök salmaya başlıyor. Bu da token’ın genel kripto pazarından neden daha iyi bir performans gösterdiğini açıklıyor.

CoinDesk verilerine göre TON, bu ay yüzde 15 değer kazanarak 7 doların üzerinde rekor seviyelere ulaşırken piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) yüzde 11 düştü. CoinGlass verilerine göre açık pozisyonlar, yani TON’a bağlı sürekli vadeli işlem sayısında kilitlenen dolar değeri, aynı dönemde %17’nin üzerinde artarak 160 milyon dolara yükseldi. Hatta bir noktada 200 milyon doları aştı. Fiyat artışının yanı sıra açık pozisyonlardaki artış, yeni para akışları kaydedildiğini göstererek yükseliş trendini doğruluyor.

Şubat ayında, 800 milyon kullanıcısı olan Telegram, kanal sahipleri için yalnızca TON ile ödeme yapılabilen bir reklam geliri paylaşım sistemi başlattı. Şimdilerde ise Telegram kanalları ayda 1 trilyondan fazla görüntülemeye ulaşıyor ve en az 1.000 abonesi olan kanal sahipleri, kanallarında reklamların görüntülenmesinden elde edilen gelirin %50’sini alıyor.

Hyun, e-posta üzerinden verdiği röportajda şunları söyledi:

“Telegram, fiat yerine yalnızca Toncoin’i kabul eden, Web3 ilkelerini benimsemeyi seçen ve reklamlardan elde ettikleri gelirin %50’sini Telegram kanal sahiplerine geri ödeyen bir reklam platformu başlattı. Bu gelişme, kanal sahiplerinin Toncoin’i ödül olarak dağıtabilecekleri, TON’un ekosistem hakkındaki farkındalığı daha da artırabileceği ve zamanla token arzını Telegram’ın en iyi ve en parlak yaratıcılarına dağıtabileceği anlamına geliyor.”

TON Vakfı, geçtiğimiz hafta Asya Pasifik bölgesindeki cüzdan kullanıcıları için fiat para birimlerinin dijital varlıklara sorunsuz bir şekilde dönüştürülmesini kolaylaştırmak adına Hong Kong lisanslı kripto borsasının ana kuruluşu HashKey Group ile ortaklık kurdu.

Hyun, 1 Nisan’da duyurulan Open League programının, on-chain kullanıcıları “benzeri görülmemiş rakamlara” ulaştırdığını söyledi. Program, ekosistemin geliştirilmesinde kullanıcı katılımını teşvik etmek için bir ödül stratejisi kullanıyor.

TON Vakfı, program kapsamında merkeziyetsiz borsalardaki görevler, airdrop’lar ve likidite havuzları aracılığıyla topluluk üyelerine 188 milyon dolar değerinde 30 milyon TON dağıtmaya hazırlanıyor.

Hyun’un açıklaması şu şekilde devam etti:

“Milyonlarca kullanıcının ilgisini çeken uygulamaları oluşturmak için neyin gerekli olduğunu anlayan geliştiricilere odaklanma stratejimiz, kriptonun benimsenmesi için anahtar niteliğinde olacak.

TON, Web3 teknolojilerinin kitlesel olarak benimsenmesi için var olan tek umut. Apple (AAPL) Mac’in kişisel bilgi işlem için yaptığını, biz Web3 teknolojisi için yapacağız. Her evde bir bilgisayar olduğu gibi, her cepte kripto olacak.”

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu